اظهارنامه الکترونیکی عملکرد و دستورالعمل استفاده از آن

به نام خدا و با سلام و خسته نباشید محضر کاربران عزیز ، یک خسته نباشید به همه دوستانی که در حال جمع و جور کردن کارهای اظهارنامه عملکردشون هستند و این روزها فشار کاری زیادی را تحمل می کنند . اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال ۹۲بصورت کاملا” الکترونیکی ارائه خواهد شد . فرم های اظهارنامه الکترونیک عملکرد سال ۱۳۹۱ جهت تسلیم تا تیرماه ۱۳۹۲ روی سایت www.tax.gov.ir قرار داده شده که این فرمها باقابلیت چاپ به عنوان پیش نویس و به منظور آماده سازی اطلاعات جهت ثبت در سامانه الکترونیکی اظهارنامه با قابلیت PDF قرار داده شده است. همانطوریکه می دانید در سال های قبل شما باید اظهارنامه کاغذی را قبل از اظهارنامه الکترونیکی تنظیم می کردید و به حوزه های مالیاتی ارائه می دادید .

منظور از اظهارنامه کاغذی این است که در سنوات قبلی شما باید این اقدامات را برای ارائه اظهارنامه انجام می دادید :

• دانلود نرم افزار اظهارنامه الکترونیکی از سایت سامانه عملیات الکترونیکی مودیان
• نصب و راه اندازی نرم افزار
• تکمیل اظهارنامه الکترونیکی
• تهیه پرینت پیش نویس اظهارنامه به همراه کنترل نهایی
• ارسال اطلاعات با امضا و یا بدون امضای الکترونیک
• در پایان چاپ نهایی اظهارنامه الکترونیکی عملکرد

نکته ای که ارائه دراظهارنامه امسال باید توجه داشته باشید لینک شدن سامانه ارسال اظهارنامه الکترونیکی با شماره اقتصادی است . بدین صورت که همه اشخاص حقیقی و حقوقی باید مرحله پیش ثبت نام در سامانه صدور شماره اقتصادی انجام داده باشند و کد رهگیری را دریافت کرده باشند ، در غیر اینصورت قادر به ارسال اظهارنامه الکترونیکی عملکرد نخواهند بود . شایان ذکر است شرط ارسال اظهارنامه الکترونیکی برای مودیان حقیقی درج کد رهگیری پیش ثبت نام شماره اقتصادی و برای اشخاص حقوقی نام کاربری و کد رهگیری سامانه ثبت نام شماره اقتصادی می باشد. لذا در صورتیکه تاکنون در این خصوص اقدامی ننموده اید در اسرع وقت نسبت به دریافت موارد ذکر شده (شماره رهگیری سامانه ثبت نام و یا نام کاربری) از سامانه صدور شماره اقتصادی اقدام نمایید.

همچنین کاربران عزیز با مراجعه به آدرس www.tax.gov.ir می توانند راهنمای تکمیل اظهارنامه مشاغل الف ، ب ، ج را دانلود کرده و پس از مطالعه دقیق نسبت به ارسال اظهارنامه اقدام کنند . به نظر می رسد سازمان امور مالیاتی کشور تمامی تلاش خود را برای راحتتر ارسال نمودن اظهارنامه الکترونیکی عملکرد سال ۹۱ بکار بسته است .

امید است همه دوستان عزیز اظهارنامه قابل قبولی را ارائه نمایند .

با آرزوی موفقیت برای شما کاربران عزیز .